Jak vyrobit otáčivou mapu severní hvězdné oblohy

              Milí šelmáci a ostatní

říká se, že prvními opravdovými marťany bude jednou ta generace lidí, která nyní začíná chodit do školy. To znamená vaše. Proto si myslím, že byste se pomalu měli s vesmírem pomalu seznamovat, protože ve vesmíru je i budoucnost lidstva jako takového. Pojďme nyní udělat první krok a začít se s tímto velikánským prostorem seznamovat. Zde mám pro Vás takový zajímavý dárek, který si ale musíte sami vyrobit, ale to není nijak těžké.  

             Je to otáčivá mapa hvězdné oblohy, s kterou pracovat není nikterak složité. Nejprve si ji však sestavit. Jak? Nejprve si vytisknete přiložený obrázek a ten začněte vystřihovat jako vystřihovánky. Kromě toho budete potřebovat ještě lepidlo na papír a malý šroubek s matičkou a špendlík. Ale popořadě.

             Nejprve vystřihněte rám (tu větší část). Avšak vnitřní otvor zatím ponechte nevystižený. Pak přeložte na sebe podél středové čáry, tak aby obě části na sebe lícovaly. V oné nevystřižené části vnitřního otvoru je čerchovanou čárou nakreslen kříž. Jeho střed propíchněte špendlíkem skrz na skrz a podle něho i spodní část rámu. Nyní už se otvor vystřihnout může. Připravte si už i mapku hvězdné oblohy. Najděte si hvězdu Polárku (nalézá se přesně uprostřed kolečka na konci oje Malého Medvěda) a i zde propíchněte. Mapku teď spojte se spodní částí rámu za pomocí šroubku a matičky tak, aby byla mezi oběma částmi. Mapka se souhvězdími musí být ve směru k otvoru! Pokud jste postupovali správně, mělo by jít mapkou bez problému otáčet. Pole s měsíci na mapce by měla přesahovat pole s hodinami na rámu. Na závěr sestavování mapy hvězdné oblohy spojte obě části rámu pomocí růžků. Jednoduše ohněte a slepte lepidlem tam, kde se růžky budou stýkat se spodní částí. 

            Tak otáčivou mapu máme hotovou, teď ještě jak s ní pracovat. Není to vůbec nijak složité. Potřebujete zjistit, jak například vypadá hvězdná obloha 18. ledna ve 23:30 hod. Najdeme tedy leden a v něm bod, jenž se nalézá něco málo za jeho prostředkem. Pak otáčíme mapkou tak dlouho, dokud tento bod nebude lícovat s bodem na rámu, jenž se nachází mezi 23. a 24 hodinou. Pokud budeme chtít zjistit postavení hvězd jindy, postupujeme stejně. V době letního času však musíte ještě odečíst jednu hodinu a už by vám práce s mapkou neměla dělat problémy. 

            Pro ty, kteří by chtěli proniknout do tajů hvězd více, jsem připravil další možnosti naší mapky. Pokud otočíte mapku na druhou stranu, najdete tam 16 vybraných hvězdných objektů a u nich informace o svítivosti a vzdálenosti od nás. A za druhé podrobný detail třech zajímavých útvarů tak, jak jsou vidět v dalekohledu. Je tam detail mlhovin v Orionu M42, M43 a dalších (najdeme je těsně pod pásem Orionu), dále detail mlhovin Severní Amerika a Pelikán v Labuti (najdeme je nedaleko hvězdy Deneb) a také detail otevřené hvězdokupy Plejády neboli Kuřátka v souhvězdí Býka.

Hodně nového poznání tajů astronomie přeje

Libor

 

Zdroje:

 Zdroj: Kleczek J.: Naše souhvězdí, Albatros, Praha, 1986

            Karkoschka E.: Astronomický atlas hvězdné oblohy, vydavatelství a nakladatelství Blesk, Ostrava 1995