Jak postavit vojenský bunkr

Nyní se přenesme trochu do historie. V roce 1933 se dostal k moci v Německu Adolf Hitler, což vyvolalo v okolních zemích včetně Československa oprávněné obavy. Všude se začalo přemýšlet, jak se bránit případné nacistické hrozbě. U nás se jedním z možných řešení zdála obdoba francouzské Maginotovy linie. Znamenalo to podél hranice vystavět síť betonových bunkrů a pevností, které by byly pro německou armádu nepřekonatelné. Se stavbou se začalo v roce 1936 a během následujících tří let se postavilo přes 10 000 lehkých objektů a 226 těžkých objektů a rozestavěno bylo 9 dělostřeleckých tvrzí. Postaveny bylo též mnoho kilometrů protitankových a protipěchotních překážek. Avšak veškerá snaha byla marná. V září roku 1938, přišla mnichovská zrada a Československo muselo podstoupit pohraniční oblasti Německu.

            I dnes jsou však k vidění. Například v Dobrošově u Náchoda je dokonce můžeme navštívit a za doprovodu průvodce se v nich projít a vyslechnout zasvěcený výklad.

Já bych chtěl však nyní popsat návod, jak si takové vojenské pevnosti sami postavit. Nemám v úmyslu vás pobízet, abyste šli někam na zahradu či do lesa a tam začali míchat beton. To by se asi lidem moc nelíbilo. Já bych zde chtěl napsat návod, jak si postavit model takového bunkru. Mohl by to být například námět pro činnost v klubovně když prší.

Budeme potřebovat tyto věci: keramickou hlínu, sádru, kalíšek na míchání, papírovou krabici, igelit, tempery, lepidlo a další věci dle vlastního uvážení, kterými budeme náš model zkrášlovat.

Ale od začátku. Nejprve si z hlíny či nějaké obdobné modelové hmoty vymodelujeme samotný bunkr. Ten by měl mít hlavně plochou střechu a stěny.A to vše ve tvaru nejlépe lichoběžníku. Kde mu uděláte dveře a okénka, to nechám na vás. Dobré je pak keramický výrobek nechat vypálit v peci, avšak kdo tu možnost nemá, tak by ji měl alespoň týden nechat schnout v teple, aby byla pevná (i když raději doporučuji to vypálení).

            Pak si připravíme krabici, na jejichž dno dáme igelit. Na něj umístíme náš keramický bunkr. Nyní si připravíme sádrovou kaši. Kalíšek naplníme z poloviny vodou a pomalu do ní sypeme sádru. ( Při práci ze sádrou dodržujte bezpečnostní předpisy a pozor na oči! Sádra je chemikálie!) Až bude mít naše sádrová kaše takovou konzistenci, s jakou budeme spokojení, začneme jí nalévat kolem bunkru. Sádra slouží k tomu, aby kolem něj vymodelovala terén, a proto by měla být kolem celého bunkru dokola. Jak, to nechám na vaší fantazii. Bunkr může být na svahu, mezi skálami, může kolem vést lesní cesta a podobně.

            Jakmile sádra zatvrdne, vyndáme ji z krabice. Díky igelitu, který odstraníme, by se neměla přilepit k papíru. Pak začneme s dalšími úpravami. Nejprve vezmeme tempery a nabarvíme bunkr. Ten může být buď šedivý jako beton a nebo zeleně-žluto-hnědě maskovaný. Když ho máme nabarvený, přejdeme k barvení okolí. Tráva bude zelená, hlína hnědá, skály šedivé či žluté apod. Pro lepší dojem z našeho modelu můžeme trávu napodobit zeleným posypem, jenž se dá buď koupit v modelářských prodejnách nebo vyrobit nabarvením pilin. Zde bych však chtěl upozornit, aby se posyp lepil až na natřené podloží a nikoliv hned na nenatřenou sádru, protože by pak tráva rostla z bílé hlíny, což by nevypadalo pěkně. Lepit ho bych doporučoval Herkulesem či Dispercollem.

            Nyní máme základní model hotový a můžeme si ho různě zkrášlovat. Chtěl bych jen připomenout, abychom dodržovali měřítkové proporce. Můžeme tam například udělat nějaký porost. Keře se udělají celkem jednoduše. Nastříhá se zelený molitan a přilepí se. To stromy už vyžadují větší práci, ale také to není nic složitého. Na jehličnaté stromy budeme potřebovat špejli, zelený papír, nůžky a lepidlo. Nejprve si ze zeleného papíru vystřihneme několik koleček různých velikostí a uprostřed je propíchneme. Pak z nich uděláme ozubená kolečka, která pak od největšího k nejmenšímu navlékneme a nalepíme na onu špejli. A máme jehličnatý strom.Ani listnaté stromy nejsou nic složitého. Na ně budeme potřebovat brčko či nějakou tenkou trubičku natřenou nahnědo, tenké drátky, rozdrolený zelený molitan a lepidlo. Nejprve vezmeme tu trubičku a na jednom jejím konci do ní vsuneme co nejvíc drátků a rozvětvíme je. Máme tak větve. Na ty pak nalepíme kousky molitanu a máme stromeček hotový.

            Pro úplný dojem si též můžeme sehnat malé vojáčky, které tam umístíme. A samozřejmě tam můžeme udělat i další věci, které nás napadnou. Fantazii se meze nekladou. Přeji vám příjemnou práci a radost z pěkného výrobku.    

 

Libor Čermák

 

Zdroj: www.military.cz

 

 

www.sweb.cz/toselmy